Přeskočit na hlavní obsah

Letní zahrada - Paullina Simonsová

Autorka: Paullina Simonsová
Originál: The Summer Garden, HarperCollinsPublishers, 2006, Londýn
V ČR: Milena Pellarová, Ikar, 2013
Počet stran: 632

Anotace: Rok 1947. Sonorská poušť.
Po letech odloučení se Taťána Metanovová a Alexandr Bělov shledávají ve Spojených státech, i nichž vždy snili, že se stanou jejich novým domovem  - místem, kde budou moci zapomenout na všechny hrůzy, kterými si v uplynulých letech prošli, a kde budou konečně žít svůj společný sen a vychovávat syna Anthonyho.
 V dusivém ovzduší strachu a nedůvěry propukající studené války však oba na každém kroku cítí, že ve své zemi zaslíbené jsou stále jen "cizinci", kteří musí o své štěstí neustále bojovat. Spolu jako rodina i každý zvlášť. Jinak je znovu dostihnou přízraky minulosti.

Taťána a Alexandr dlouho čekali, až budou moci konečně být spolu, vychovávat svého syna Anthonyho.
Po letech strávených v hrůzách války si Alexandr není jistý, zda dokáže žít bez zbraně v ruce. Nic jiného,  než být vojákem neumí a také to s oblibou dává Taťáně najevo. Někdy i dost hlasitě. Musí se vyrovnat s tím, že budou moci konečně žít tak, jak si vysnili. Často si však pokládají otázku - Dokážou to vůbec? Jsou na něco podobného připraveni?
Oba mají strach o syna, kterého zahrnují láskou a to i přesto, že jim občas jeho přítomnost trochu překáží v soukromí. Tak to má být. Jenže Anthony brzy pochopí, že rodičům musí dopřát také chvilku o samotě a skutečně jim tu chvilku dopřeje.
Alexandrovi také vadí, že každému na potkání  Anthony vykládá o minulosti, o kterém by nejradši nikomu nevyprávěl, a kterou by si nejradši nechal jen pro sebe. Je to zkrátka chlapec, který co neví, to nepoví...
Kniha postupně líčí a popisuje okamžiky od Anthonyho dětství až po dospělost. Líčí také vzpomínky na Taťánino dětství a život před válkou. Na samém konci knihy je také nastíněno stáří obou hlavních postav a radost, kterou mají s neustále se rozvíjející rodiny.  Ale zvládnou se Taťána a Alexandr postavit všem překážkám, které jim vytvořila nejen studená válka, ale také manželská krize? Dokáží překonat strach o syna nebo budou žít každý odděleně?
To si můžete přečíst v této jedinečné knize! :)

  "Mohl sis pohmoždit klouby."
  "Ne, nedělej si starosti." Několikrát sevřel prsty v pěst a zase je rozevřel.
  Nespustila z něj oči. "Šuro...?"
  "Nechci o tom mluvit, nechci slyšet ani slovo, takže zavři pusu a mlč."
  okamžitě poslechla. Za pár minut zastavil na krajnici v liduprázdném Shea Boulevardu. V dálce pořád ještě byly slyšet vybuchující rachejtle. Alexandr seděl s rukama na volantu. Trochu se mu třásly.
  "Miláčku," zašeptala konejšivě.
  "Byl jsem takový idiot. Vůbec sám sebe nechápu."
                                                                                                        (Dudley z Montany, str.287)

 Paullina Simonsová se narodila a vyrostla v Petrohradu, v deseti letech však s rodiči emigrovala do USA. Je autorkou deseti románů, přičemž největšího úspěchu dosáhla Měděným jezdcem z roku 2001 (česky Ikar 2004, 2013), jenž se stal mezinárodním bestsellerem. Druhý díl trilogie s názvem Taťána a Alexandr vydal Ikar na jaře 2013.     

Jak už jsem několikrát u této série avizovala, myslím, že autorka rozhodně ví, o čem píše. Má znalosti a nebojí se je prodat ve svých knihách. Má nesmírně čtivý styl psaní a rozhodně by si tato série zasloužila,  aby alespoň Měděný jezdec byl na seznamu maturitní četby. Kdo ví... Třeba jednou bude.
Tato série si své čtenáře rozhodně získat umí. Je to jedna z nejlepších knižních sérií, které jsem kdy četla.
Autorka si rozhodně zaslouží, aby se o jejích knihách mluvilo, aby se vědělo, o čem jsou a také o tom, jaké je jejich jádro a podstata.
  Doufám, že se jednoho dne dozvím, že už je i seriál, i když pochybuji (při vší úctě k lidem od filmu a hercům), že by na filmovém plátně mohlo vzniknout něco byť třeba jen podobně dokonalého, jako je sama kniha.
Proto vždy, když se mě někdo zeptá, jakou bych mu doporučila knihu, doporučí jednoznačně tuhle. Není jen o válce nebo lásce, ale je především o vztazích, citech, emocích a v neposlední řadě je také o lidech. O době, ve které žili, ale také o době, která následovala po válce.
Také se mi líbí, jak autorka skvěle dokáže vystihnout pocity jednotlivých postav, charakteristiku situace a to, že stejně jako dokáže napsat dramatickou chvilku, tak se nebojí ani romantiky, kterou do příběhu podává stejně dobře.
Umí skvěle vkládat citáty, které do příběhu zapadají  a také brilantně zasazuje verše z Bible.
Každá kniha ze série má své kouzlo a rozhodně si "brousím zuby" i na další autorčiny knihy. Měděný jezdec a celý zbytek série (včetně Bellagrandu) však i nadále zůstane mojí srdeční záležitostí.

                                             Výsledek obrázku pro hvězdičky Výsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičky

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Sto jmen - Cecelia Ahernová

Autorka: Cecelia Ahernová
Originál: One Hundred Names, Harper CollinsPublishers, Londýn, 2011
V ČR: Ludmila Havlíková a Tomáš Havlík, BB art, Praha 3, 2013
Počet stran: 320

Sto jmen, sto lidí, sto osudů...
Novinářka Kitty Loganová se ujímá tajuplného dědictví - jediného listu papíru se seznamem stovky lidí, který je klíček k nevšednímu příběhu.

Novinářka Kitty Loganová přišla o práci v televizi po odvysílání reportáže, v níž na základě křivého svědectví obvinila bezúhonného učitele, že zneužil studentku a přivedl ji do jiného stavu. Nemůže si být jistá ani svým hlavním zaměstnáním redakci časopisu Etcetera, který donedávna řídila její přítelkyně a rádkyně Constance, ale právě v době Kittyina skandálu podlehla rakovině. Nešťastná mladá žena, od níž se  po aféře   odstěhoval přítel a rozkmotřil se s ní i dlouholetý kamarád, se teď upíná k jedinému cíli. Chce splnit poslední přání své zemřelé zaměstnavatelky a napsat v jejím zastoupení příběh , který si Constance vysnila, ale nikdy ho nevtěl…

A mám hotovo!!!

S radostí vám oznamuji, že mám hotovo! Respektive DOPSÁNO. Knihu jsem pojmenovala "Martinova nadvláda," protože právě tato dvě slova jsou nejdůležitějším mezníkem v knize. Příběh jsem dopsala dne 27.10.2016 v přibližně 23:00, trval mi napsat rok. S věnováním, citátem, názvem a poděkováním má 330 stran. Doufám, že se vám bude líbit... :)

Plamen duše - Barbara Woodová

Autorka: Barbara Woodová
Originál: Soulflame, 1986
V ČR: Jiří Durman, Alpress, Klokan, Frýdek - Místek, 2002
(3. dotisk 1.vydání)
Počet stran: 408

Anotace: Krásná léčitelka Selené jde za svým osudem do starověkého Babylónu, Jeruzaléma a Alexandrie, do tajemného pouštního města Magny s němými otroky i do exotického paláce radostí v Persii. Poznává učení bohyně Isis, dávná zaříkávání beduínů, pavilon hindských lékařů. Její sen o místě, kde se lidem dostane pomoci a léčení, i její puť za životní láskou – řeckým lékařem Andreasem – vrcholí v Římě za vlády císaře Claudia.

Příběh začíná v Sýrii, kde se jedné noci Selené narodí. Její rodiče jsou uprchlíci, a proto se musejí neustále skrývat, aby je nenašli. Velice jim v tom pomůže žena, která je léčitelka a jmenuje se Mera, s jejíž pomocí se děvčátko, pozdější poutnice a léčitelka Selené narodí. Jenže dojde k přestřelce, při níž matku se Seleniným bratříčkem odvlečou neznámo kam. Táta obou dětí, který se do poslední chvíle radoval z přírůstk…