Přeskočit na hlavní obsah

Stránky světa - Kai Meyer

Autor: Kai Meyer
Originál: Die Seiten der Welt, Frankfurt nad Mohanem, Fisher FJB, 2014
V ČR: Tereza Pecáková, CooBoo, Praha 4, 2016
Počet stran: 389

Anotace: Každá kniha má své tajné stránky...
Furia Salamandra Faerfaxová žije ve světě knih. Sídlo její rodiny v sobě ukrývá nekonečnou knihovnu. Do jejích hlubin se Furia vydává pátrat po jednom speciálním svazku: své dušeknize. S ní ovládne sílu a magii slov. Ale netuší, jak smrtelné nebezpečí se nad ní vznáší. Každá kniha má totiž i své tajné stránky. Její rodinu ohrožuje mocný nepřítel-  a jde po krku i jí. Musí se vydat do Libropolisu, města ztracených knihkupectví, ovšem nebude to snadná cesta. Boj proti vládcům bibliomantiky právě začíná.

Jak praví anotace, hlavní hrdinka se jmenuje Furia Salamandra Faerfaxová. Má ještě mladšího brášku Pipa, který se bojí klaunů a je mu deset let. Furia se snaží být stále při dobré náladě, ale velmi ji trápí, že ještě nemá svou dušeknihu. Její trápení se ještě prohloubí poté, co navždy ztratí svého otce - Tiberiuse, kterému slíbila, že vydá do zaslíbeného města bibliomantů - Libropolisu.
  V době, kdy Furia s Pipem potřebují největší oporu, je její bratr unesen Okouzlující - krásnou vražedkyní, která se nezastaví před ničím, aby splnila svůj úkol. Furia má tak o důvod víc, se dostat do Libropolisu. Musí se tam vydat, vyhledat pomoc... Může však ve světě, kde má plno nepřátel vůbec někomu věřit?

  Podívala se na jeho dušeknihu.
  "Tu nebudeme potřebovat," řekl. "A teď pojď. Dcera mého přítele je jako moje vlastní dcera. Dám na tebe pozor."
  Nehnula se  místa.
  "Věř mi," řekl Kyriss a otevřel dveře.
                                                                                                                       (str. 146, Kapitola 22)

  Nebe nad Libropolisem bylo zamračené a denní světlo pošmourné. Procházeli poklidnými vesnickými uličkami a Furia měla oči na stopkách, zda se neobjeví její pronásledovatelé. Jestli ji sledovali milicionáři, byli nenápadnější než ti dva z dnešního rána.
                                                                                                                       (str. 147, kapitola 23)

  Nebo jako by po nás mohl někdo z minulosti sáhnout a zničit nás rychleji než nepřítel,  který číhal tam venku v temnotách.
                                                                                                                        (str. 313, kapitola 48)

  Možná  dnes v noci zemřou. Až vyjde slunce, nejspíš bude shlížen na docela jiné Libropolis - a jak to tak vypadalo, nebude to změna k lepšímu. Bylo důležité vyslovit právě teď, že pro ni znamenal víc než cokoli jiného. Měl exlibri a svoji revoluci a kdovíco ještě.  Ale ona neměla nic, jen lásku k němu, kterou tajila tak dlouho a chtěla, aby o ní věděl, než udělá něco, co... No ano, než udělá co? Už jen to pomyšlení ji strašlivě bolelo.
                                                                                                                        (str. 335, kapitola 51)

  Byly to pohledy, v nichž ležela celá společná společná minulost, všechny ty hodiny, které strávili společně, aniž by věděli, co oba dávno věděli. Že patří k sobě.
  Miluju tě, vyslovila Cat neslyšně.
                                                                                                                            (str. 366, kapitola 55)
Kai Meyer, narozen roku 1969, je jedním z nejvýznamnějších německých autorů fantasy románů. Napsal přes padesát knih, které byly přeloženy do více než třiceti jazyků.
Jeho knihy byly adaptovány jako filmy, rozhlasové hry a komiksy a získávají ocenění jak doma, tak v zahraničí.

Někde jsem slyšela, že je tato kniha srovnávána s Inkoustovým srdcem, podle jehož knižní předlohy byl natočen i stejnojmenný film. Já mám tenhle film moc ráda, a tak jsem byla celkem zvědavá, nakolik je tato informace pravdivá.
  Já sama jsem řekla, že je to tomu skutečně podobné. Ale kdy jsem se nad tím zamyslela, zjistila jsem, že je to OMYL.
  Autor totiž stvořil úplně nový svět, který je naprosto odlišný od všech fantasy, které jsem doposud četla. (Přiznám se, nebylo jich mnoho).
Myslím, že tento nápad s městem ztracených knihkupectví je nápaditý. Rozhodně je originální.
  Bylo tam několik nových pojmů například dušekniha a exlibri, což jsou zjednodušeně řečeno postavy, které se z knih dostali do "normálního světa."
Další věc, která se mi na knize líbí je neustálé napětí a pěkná obálka, jejíž nápis se při čtení zlatavě odráží a podle mého názoru nadpis i jméno autora výborně kontrastuje s černým pozadím.
Abych jenom nechválila, přesto jsem k této knize měla pár drobných výtek.
Například by mě moc zajímalo, co se stalo s maminkou hlavní hrdinky, která v knize vůbec není. Nebo by mě zajímal život služky a jejího přítele, jejichž lásce osud nepřál.
Rozhodně si přečtu zbývající dva díly už jen proto, abych se dozvěděla, co bude dál s Furií a Pipem nebo s Cat a jejími city.

                                                  Výsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičky

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Sto jmen - Cecelia Ahernová

Autorka: Cecelia Ahernová
Originál: One Hundred Names, Harper CollinsPublishers, Londýn, 2011
V ČR: Ludmila Havlíková a Tomáš Havlík, BB art, Praha 3, 2013
Počet stran: 320

Sto jmen, sto lidí, sto osudů...
Novinářka Kitty Loganová se ujímá tajuplného dědictví - jediného listu papíru se seznamem stovky lidí, který je klíček k nevšednímu příběhu.

Novinářka Kitty Loganová přišla o práci v televizi po odvysílání reportáže, v níž na základě křivého svědectví obvinila bezúhonného učitele, že zneužil studentku a přivedl ji do jiného stavu. Nemůže si být jistá ani svým hlavním zaměstnáním redakci časopisu Etcetera, který donedávna řídila její přítelkyně a rádkyně Constance, ale právě v době Kittyina skandálu podlehla rakovině. Nešťastná mladá žena, od níž se  po aféře   odstěhoval přítel a rozkmotřil se s ní i dlouholetý kamarád, se teď upíná k jedinému cíli. Chce splnit poslední přání své zemřelé zaměstnavatelky a napsat v jejím zastoupení příběh , který si Constance vysnila, ale nikdy ho nevtěl…

A mám hotovo!!!

S radostí vám oznamuji, že mám hotovo! Respektive DOPSÁNO. Knihu jsem pojmenovala "Martinova nadvláda," protože právě tato dvě slova jsou nejdůležitějším mezníkem v knize. Příběh jsem dopsala dne 27.10.2016 v přibližně 23:00, trval mi napsat rok. S věnováním, citátem, názvem a poděkováním má 330 stran. Doufám, že se vám bude líbit... :)

Plamen duše - Barbara Woodová

Autorka: Barbara Woodová
Originál: Soulflame, 1986
V ČR: Jiří Durman, Alpress, Klokan, Frýdek - Místek, 2002
(3. dotisk 1.vydání)
Počet stran: 408

Anotace: Krásná léčitelka Selené jde za svým osudem do starověkého Babylónu, Jeruzaléma a Alexandrie, do tajemného pouštního města Magny s němými otroky i do exotického paláce radostí v Persii. Poznává učení bohyně Isis, dávná zaříkávání beduínů, pavilon hindských lékařů. Její sen o místě, kde se lidem dostane pomoci a léčení, i její puť za životní láskou – řeckým lékařem Andreasem – vrcholí v Římě za vlády císaře Claudia.

Příběh začíná v Sýrii, kde se jedné noci Selené narodí. Její rodiče jsou uprchlíci, a proto se musejí neustále skrývat, aby je nenašli. Velice jim v tom pomůže žena, která je léčitelka a jmenuje se Mera, s jejíž pomocí se děvčátko, pozdější poutnice a léčitelka Selené narodí. Jenže dojde k přestřelce, při níž matku se Seleniným bratříčkem odvlečou neznámo kam. Táta obou dětí, který se do poslední chvíle radoval z přírůstk…