Přeskočit na hlavní obsah

Měděný jezdecOriginál: The Bronze Horseman, 2001, New York
V ČR: Měděný jezdec, 2013 (2.vydání), Ikar
Počet stran: 616
Série: Měděný jezdec (1.díl)
Anotace: Poutavá historická freska je zároveň nezapomenutelným příběhem o lásce vzdorující hrůzám války i lidské zášti. 17letá Taťána vyrostla v Leningradě, v městě, kde památníky zašlé slávy kontrastují s šedivou realitou stalinského Ruska. V roce 1941, ten den, kdy Němci napadnou Rusko, se Taťána poprvé zamiluje - vzápětí pocítí trpkost zakázané lásky: nadporučík Alexandr Bělov je vyvolený její sestry Dáši. Navíc má Alexandr temné tajemství - pochází z rodiny amerických komunistů, kterou zlikvidovalo NKVD. Lásce Taťány a Alexandra není přáno: město drtí německá blokáda, hladomor, zima a všudypřítomný strach ze smrti. Ale jindy slabá Táňa se ukáže jako nejsilnější člen rodiny a s Alexandrovou pomocí překonává všechny útrapy. Nejtěžší zkouškou však bude odolat vlastní touze…


Asi se budu opakovat, když řeknu, že je strašně těžké tuto knihu popsat o čem je, ale přesto to musím také říct... Děje se tam toho tolik... Přesto to zkusím, pro jistotu nějak podle anotace, abych neprozradila moc spoilerů, což zvláště tady u té knihy snadno mohlo stát... Sedmnáctiletá Taťána žije v Leningradu se svou rodinou, kterou tvoří ona, její sestra Dáša, bratr Paša, máma, táta, babička a děda. Táňa nemá svůj pokoj, proto spí se svou sestrou v jedné posteli, narodila se totiž celkem neplánovaně, když její máma čekala Pašu, jediného syna. Když začíná válka, rodina pošle Pašu do chlapeckého tábora do vedlejšího města. Táňa dostane za úkol, aby koupila co nejvíce potravin, které se nezkazí. Po cestě však dostane chuť na zmrzlinu, a tak si jí koupí i přesto, že ví, že se její rodina bude zlobit. Sedne si na zastávce na lavičku, kde potká svojí velkou lásku Alexandra. Alexandr jí poradí s tím, co má koupit, a pomůže jí nákup odnést domů. Tam jí však čeká nepříjemné překvapení, které spočívá v tom, že je do něj už zamilovaná její sestra Dáša. Alexandr se do Táni také zamiloval, tajně se scházejí. Vzájemně se poznávají a uvědomují si, že by jeden pro druhého udělali cokoli, aby ten druhý přežil. Na scéně se objevuje také mladičký voják Dimitrij, který má o Táňu evidentní zájem. Tento romantický příběh s historickým podtextem je nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla.


Napínavý historický román, zajímavý styl psaní, romantický příběh s milostným čtyřúhelníkem, spousta zajímavých informací, autorka věděla, o čem píše. Na konci knihy jsem brečela a přes slzy jsem neviděla na písmenka, rozmazávaly se mi.
Tato kniha je tak úžasná, že naprosto předčila všechny moje dosud přečtené knihy a Alexandr v mojí oblíbenosti postav jednoznačně převálcoval i mého doposud milovaného Tobiase z Divergence.

Paulline Simons se narodila a vyrůstala v Petrohradu, v deseti letech však s rodiči emigrovala do USA. Je autorkou 10 románů, přičemž nejvíce úspěchu dosáhla s měděným jezdcem z roku 2001, který se stal mezinárodním bestsellerem a jenž je prvním dílem o osudech Taťány a Alexandra, následuje 2. díl s názvem Tatiana and Alexander, The Summer Garden).
                   
                                           Výsledek obrázku pro hvězdičky  Výsledek obrázku pro hvězdičky  Výsledek obrázku pro hvězdičky Výsledek obrázku pro hvězdičky Výsledek obrázku pro hvězdičky                            

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Sto jmen - Cecelia Ahernová

Autorka: Cecelia Ahernová
Originál: One Hundred Names, Harper CollinsPublishers, Londýn, 2011
V ČR: Ludmila Havlíková a Tomáš Havlík, BB art, Praha 3, 2013
Počet stran: 320

Sto jmen, sto lidí, sto osudů...
Novinářka Kitty Loganová se ujímá tajuplného dědictví - jediného listu papíru se seznamem stovky lidí, který je klíček k nevšednímu příběhu.

Novinářka Kitty Loganová přišla o práci v televizi po odvysílání reportáže, v níž na základě křivého svědectví obvinila bezúhonného učitele, že zneužil studentku a přivedl ji do jiného stavu. Nemůže si být jistá ani svým hlavním zaměstnáním redakci časopisu Etcetera, který donedávna řídila její přítelkyně a rádkyně Constance, ale právě v době Kittyina skandálu podlehla rakovině. Nešťastná mladá žena, od níž se  po aféře   odstěhoval přítel a rozkmotřil se s ní i dlouholetý kamarád, se teď upíná k jedinému cíli. Chce splnit poslední přání své zemřelé zaměstnavatelky a napsat v jejím zastoupení příběh , který si Constance vysnila, ale nikdy ho nevtěl…

A mám hotovo!!!

S radostí vám oznamuji, že mám hotovo! Respektive DOPSÁNO. Knihu jsem pojmenovala "Martinova nadvláda," protože právě tato dvě slova jsou nejdůležitějším mezníkem v knize. Příběh jsem dopsala dne 27.10.2016 v přibližně 23:00, trval mi napsat rok. S věnováním, citátem, názvem a poděkováním má 330 stran. Doufám, že se vám bude líbit... :)

Plamen duše - Barbara Woodová

Autorka: Barbara Woodová
Originál: Soulflame, 1986
V ČR: Jiří Durman, Alpress, Klokan, Frýdek - Místek, 2002
(3. dotisk 1.vydání)
Počet stran: 408

Anotace: Krásná léčitelka Selené jde za svým osudem do starověkého Babylónu, Jeruzaléma a Alexandrie, do tajemného pouštního města Magny s němými otroky i do exotického paláce radostí v Persii. Poznává učení bohyně Isis, dávná zaříkávání beduínů, pavilon hindských lékařů. Její sen o místě, kde se lidem dostane pomoci a léčení, i její puť za životní láskou – řeckým lékařem Andreasem – vrcholí v Římě za vlády císaře Claudia.

Příběh začíná v Sýrii, kde se jedné noci Selené narodí. Její rodiče jsou uprchlíci, a proto se musejí neustále skrývat, aby je nenašli. Velice jim v tom pomůže žena, která je léčitelka a jmenuje se Mera, s jejíž pomocí se děvčátko, pozdější poutnice a léčitelka Selené narodí. Jenže dojde k přestřelce, při níž matku se Seleniným bratříčkem odvlečou neznámo kam. Táta obou dětí, který se do poslední chvíle radoval z přírůstk…