Přeskočit na hlavní obsah

Zapomenutá zahrada - Kate Mortonová

Autorka: Kate Mortonová
Originál: The Forgotten Garden, 2008, Allen and Undwin
V ČR: Hana Krejčí, 2011, Ikar, Praha 5
Počet stran: 512

Anotace: Nell O´Connorová se večer v den svých jedenadvacátých narozenin od otce dozví, že není jeho pravá dcera. Avšak až po desetiletích se rozhodne vypátrat pravdu. A ta ji dovede do Cornwallu, do opuštěného domku vedle sídla Blackhurst, kde kdysi žila šlechtická rodina Mountrachetů. Poutavý román do sebe vplete i příběh Nelliny vnučky Cassandry a osud záhadného děvčátka, zanechaného na březích Austrálie v předvečer světové války.

Děj v sobě nese několik časových rovin, je tam také docela hodně postav, z nichž nejhlavnější je bezpochyby Nell - stará žena, která od svých 21 let touží po pravdě nad tím, kdo vlastně je. toho večera, kdy slavila právě jedenadvacet let jí její otec, o kterém si doposud myslela, že je její vlastní a ani ve snu by ji nenapadlo, že by to mohlo být jinak, oznámí, že je adoptovaná. Nell se najednou cítí, jako by do ní uhodil blesk a téměř okamžitě rozjíždí pátrání po tom, jaká byla její minulost, rodin, okolnosti proč jí rodiče dali k adopci a kdo vlastně byli její rodiče. Při pátrání si neustále pokládá otázku: "A kdo jsem vlastně já?", což jí dodává sílu, aby pátrání po drobných neúspěších hned nevzdala. O několik let později se do pátrání po babiččině minulosti pustí také její vnučka Cassandra, která ví, co všechno to pro babičku znamenalo, a kterou pátrání začne po chvíli i bavit a zajímat. Přitom jí to pomáhá, aby mohla pokud možno odsunout svoje bolístky, které jí zasadil sám život, ale také k tomu, aby znovu poznala to sladké pouto přátelství...

"Život by byl mnohem snazší, kdyby se podobal pohádce a kdyby lidé zapadali do šablon literárních postav."
"Ale oni zapadají. Jenom si myslí, že ne. Dokonce i osoba, která je přesvědčená, že něco takového neexistuje, je umělecké klišé: zatrpklý samotář přesvědčený o své jedinečnosti!"
                                                                                                                                        (strana 327)

Kate Morton je nejstarší ze tří sester. Narodila se v Jižní Austrálii, po mnoha stěhování se s nakonec usadila Tamborine Mountain. Tam absolvovala maličkou státní školu.Velkou část svého dětství strávila vymýšlením a hraním her na "Jako" se svými sestrami.
Kate Morton je držitelkou titulů v dramatických umění a anglické literatury,v současné době pracuje na své doktorské práci.Žije s rodinou v Brisbane.

Na knihu jsem byla velmi zvědavá. Přesto, že mě kniha bavila, ta jsem ji četla strašně dlouho, ale není to tím, že má větší počet stran, to mi nevadí, (mám dlouhé příběhy ráda), ale neměla jsem moc času, a nejsem si tak úplně jistá, jestli se to malinko neodrazilo i na mém hodnocení, protože to byla doslova sprška let, několik časových rovin, (což je mimochodem další věc, kterou miluju), docela hodně postav s různým osudem, jejíž osudy jsou vzájemně propojeny... To všechno je super. Ten čas no... Za to, že jsem neměla na knihu tolik času, kolik bych chtěla, za to nemůže ani autorka, ani nikdo jiný, kdo se na knize podílel, to je prostě život... Je super, že je příběh protkán pohádkami, což knihu dělá ještě zajímavější. Nejvíce se mi líbila pohádka O PODVRŽENÉM DÍTĚTI, ve kterém byla zasazena jak princezna a královna, ale i víly, což mám už od malička hodně ráda. Bylo fajn si zase přečíst nějakou tu pohádku a udělat si při tom pohodu...  Z jakého životního příběhu jsem byla nejvíce nadšená? Nejvíce nadšená jsem byla z příběhu Elizy a Rose, i když Rose mi ke konci už začínala lézt na nervy. Také se mi moc líbilo pátrání Nell a nakonec mi sedla i její vnučka Cassandra, která mi nebyla ze začátku moc sympatická, ale nakonec, jak příběh postupoval dál mi přišla jako normální holka, která chce pomoci své babičce. Musím říct, že konec mě docela překvapil, i když jsem si to tak trochu myslela, ale na to jsem přišla až opravdu ke konci, takže je super... :) Určitě si přečtu i další knihy od autorky.


                                        Výsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičky

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Sto jmen - Cecelia Ahernová

Autorka: Cecelia Ahernová
Originál: One Hundred Names, Harper CollinsPublishers, Londýn, 2011
V ČR: Ludmila Havlíková a Tomáš Havlík, BB art, Praha 3, 2013
Počet stran: 320

Sto jmen, sto lidí, sto osudů...
Novinářka Kitty Loganová se ujímá tajuplného dědictví - jediného listu papíru se seznamem stovky lidí, který je klíček k nevšednímu příběhu.

Novinářka Kitty Loganová přišla o práci v televizi po odvysílání reportáže, v níž na základě křivého svědectví obvinila bezúhonného učitele, že zneužil studentku a přivedl ji do jiného stavu. Nemůže si být jistá ani svým hlavním zaměstnáním redakci časopisu Etcetera, který donedávna řídila její přítelkyně a rádkyně Constance, ale právě v době Kittyina skandálu podlehla rakovině. Nešťastná mladá žena, od níž se  po aféře   odstěhoval přítel a rozkmotřil se s ní i dlouholetý kamarád, se teď upíná k jedinému cíli. Chce splnit poslední přání své zemřelé zaměstnavatelky a napsat v jejím zastoupení příběh , který si Constance vysnila, ale nikdy ho nevtěl…

A mám hotovo!!!

S radostí vám oznamuji, že mám hotovo! Respektive DOPSÁNO. Knihu jsem pojmenovala "Martinova nadvláda," protože právě tato dvě slova jsou nejdůležitějším mezníkem v knize. Příběh jsem dopsala dne 27.10.2016 v přibližně 23:00, trval mi napsat rok. S věnováním, citátem, názvem a poděkováním má 330 stran. Doufám, že se vám bude líbit... :)

Plamen duše - Barbara Woodová

Autorka: Barbara Woodová
Originál: Soulflame, 1986
V ČR: Jiří Durman, Alpress, Klokan, Frýdek - Místek, 2002
(3. dotisk 1.vydání)
Počet stran: 408

Anotace: Krásná léčitelka Selené jde za svým osudem do starověkého Babylónu, Jeruzaléma a Alexandrie, do tajemného pouštního města Magny s němými otroky i do exotického paláce radostí v Persii. Poznává učení bohyně Isis, dávná zaříkávání beduínů, pavilon hindských lékařů. Její sen o místě, kde se lidem dostane pomoci a léčení, i její puť za životní láskou – řeckým lékařem Andreasem – vrcholí v Římě za vlády císaře Claudia.

Příběh začíná v Sýrii, kde se jedné noci Selené narodí. Její rodiče jsou uprchlíci, a proto se musejí neustále skrývat, aby je nenašli. Velice jim v tom pomůže žena, která je léčitelka a jmenuje se Mera, s jejíž pomocí se děvčátko, pozdější poutnice a léčitelka Selené narodí. Jenže dojde k přestřelce, při níž matku se Seleniným bratříčkem odvlečou neznámo kam. Táta obou dětí, který se do poslední chvíle radoval z přírůstk…