Přeskočit na hlavní obsah

Doktorka Samantha - Barbara Woodová

Autorka: Barbara Woodová
Originál: Domina, 1983
V ČR: Petra Klůfová, 2001, ALLPRESS, Klokan, Frýdek - Místek (1.vydání) , třetí dotisk 2.vydání: 2010
Počet stran: 621

Anotace: V roce 1881 získává Samantha Hargraveová jako jedna z prvních žen diplom na lékařské fakultě. je to doba, kdy lidé umírají z nedostatku hygieny, doba, kdy porodní bolesti byly považovány za boží trest a každý si bez receptu může koupit léky třeba i se smrtícím účinkem.
Jako mladá odjíždí Samantha z Londýna do Ameriky, avšak ani tam není společnost o nic osvícenější - a kromě toho je zde představa ženy-lékařky zcela nemyslitelná. Samantha svádí mnohaletý boj nejen za možnost provozovat vlastní lékařskou praxi a zachraňovat životy pacientů, ale i z nástup modernějších medicínských metod a v neposlední řadě také za své osobní štěstí.

Psal se rok 1860, když se právě údajně měla narodit hlavní hrdinka této knihy, která, jak autorka hned na začátku knihy v poznámce píše, nikdy ve skutečnosti neexistovala. Její matka hned po porodu zemřela, a tak, chudinka Samantha vyrůstala pouze s otcem, který doma moc často nepobýval, protože se vracel pozdě domů.
Jednoho dne tato mladičká dívka potká muže jménem Isaiah Hawksbill, který v ní probudí zájem o medicínu a naučí ji také poznávat jednotlivé léčivé rostliny.
Od doby jejich seznámení zakusila Samantha radost, ale i smutek spojený hned s několika ztrátami blízkých najednou.
Nic méně ona to nevzdala. Za svým snem kráčela pevně a hrdě, což velice oceňuji. Slíbila si, že se stane lékařkou, a tak také dělala všechno pro to, aby si tento sen uskutečnila...
Na své cestě musí čelit hned několika věcem - za prvé - a to nejčastěji se musí Samantha postavit předsudkům, které vůči ní lidé neustále díky jejímu povolání mají a za druhé se musí vyrovnat s občasným smutkem po blízkých, které ztratila, ale také i pocity lásky, které zakusuje k jednomu nejmenovanému muži - lékaři...

BARBARA WOODOVÁ se narodila v roce 1947 v Anglii. Vyrůstala v Kalifornii , kde později deset let pracovala v nemocnici v Santa Monice jako asistentka na neurochirurgii. Pak se teprve začala věnovat svému koníčku - psaní. Procestovala téměř celý svět, na svých cestách dobře poznala řadu různých zemí a své bohaté poznatky uplatnila v literární tvorbě.
Nakladatelství ALPRESS dosud nabídlo čtenářům poutavé romány jako je např.: Hořké tajemství, Sedm démonů, Panenky z ráje, Dokonalá harmonie, Noční vlaky, Duhový had a Pod africkým sluncem, s nimiž autorka sklidila velký úspěch.
Barbara Woodová žije a tvoří v Riverside v Kalifornii.

Potom společnými silami - jedenáctileté hubené děvčátko a artritidou pokroucený stařec - srovnali kosti, natáhli nohu a upevnili ji mezi dvě pevné plaňky. Nato Samantha pod starcovým vedením slepila živé maso dohromady a stáhla ho proužky náplastí. Když skončili, zhroutil se Hawksbill vyčerpaně do křesla se sklenkou brandy v ruce a Samantha si ze zpoceného čela odhrnula kučery. Teprve teď si všimli, že venku se mezitím setmělo a že celou tu dobu Freddy  nenabyl vědomí. 
  "Udělali jsme všechno, co jsme mohli, Liebchen," pravil stařec unaveně. "Teď už je chlapec v rukou božích." 
                                                                                                                      (Kapitola 8, str.77)

Tato kniha byla pro mě zážitkem. Opravdovým zážitkem. Byla místa, kde jsem se smála, místa, kde jsem plakala a místa, kdy jsem kulila oči a překvapeně sledovala, jak se děj dál vyvine. Musím říct, že jsem Samanthu dost obdivoval za to, jak dokázala čelit předsudkům a posměváčkům a dokázala také překonat tragédie, které ji v životě potkali a nezbláznila se z toho. naopak - vždy se snažila zachovat chladnou hlavu, což si myslím, hodně pomohlo. Také jsem si hned na prvních stránkách velice oblíbila Freddyho - kamarád Samanthy, ale i pana Hawksbilla. Musím se přiznat, že mi ho bylo v knížce kromě hlavní hrdinky nejvíce líto. Myslím, že si takový odchod prostě a jednoduše nezasloužil. Měla jsem ho opravdu moc ráda a každá kapitola s ním byla hotový požitek.
Měla jsem velice ráda také Marka, do kterého se zamilovala, a kterého mi bylo také až neskutečně moc líto. Měl těžký osud. Jako asi všichni v knize. Nikdo ten život zkrátka neměl úplně jednoduchý.
Z knihy byla doslova cítit láska, kterou Samanth chovala k Markovi, ale i k samotné medicíně.
Líbilo se mi, že to nevzdala, šla si za svým a dosáhla toho, čeho dosáhnout CHTĚLA. Kéž by takové štěstí měli všichni lidé na světě...  

                                           Výsledek obrázku pro hvězdičky Výsledek obrázku pro hvězdičky  Výsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičky

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Sto jmen - Cecelia Ahernová

Autorka: Cecelia Ahernová
Originál: One Hundred Names, Harper CollinsPublishers, Londýn, 2011
V ČR: Ludmila Havlíková a Tomáš Havlík, BB art, Praha 3, 2013
Počet stran: 320

Sto jmen, sto lidí, sto osudů...
Novinářka Kitty Loganová se ujímá tajuplného dědictví - jediného listu papíru se seznamem stovky lidí, který je klíček k nevšednímu příběhu.

Novinářka Kitty Loganová přišla o práci v televizi po odvysílání reportáže, v níž na základě křivého svědectví obvinila bezúhonného učitele, že zneužil studentku a přivedl ji do jiného stavu. Nemůže si být jistá ani svým hlavním zaměstnáním redakci časopisu Etcetera, který donedávna řídila její přítelkyně a rádkyně Constance, ale právě v době Kittyina skandálu podlehla rakovině. Nešťastná mladá žena, od níž se  po aféře   odstěhoval přítel a rozkmotřil se s ní i dlouholetý kamarád, se teď upíná k jedinému cíli. Chce splnit poslední přání své zemřelé zaměstnavatelky a napsat v jejím zastoupení příběh , který si Constance vysnila, ale nikdy ho nevtěl…

A mám hotovo!!!

S radostí vám oznamuji, že mám hotovo! Respektive DOPSÁNO. Knihu jsem pojmenovala "Martinova nadvláda," protože právě tato dvě slova jsou nejdůležitějším mezníkem v knize. Příběh jsem dopsala dne 27.10.2016 v přibližně 23:00, trval mi napsat rok. S věnováním, citátem, názvem a poděkováním má 330 stran. Doufám, že se vám bude líbit... :)

Plamen duše - Barbara Woodová

Autorka: Barbara Woodová
Originál: Soulflame, 1986
V ČR: Jiří Durman, Alpress, Klokan, Frýdek - Místek, 2002
(3. dotisk 1.vydání)
Počet stran: 408

Anotace: Krásná léčitelka Selené jde za svým osudem do starověkého Babylónu, Jeruzaléma a Alexandrie, do tajemného pouštního města Magny s němými otroky i do exotického paláce radostí v Persii. Poznává učení bohyně Isis, dávná zaříkávání beduínů, pavilon hindských lékařů. Její sen o místě, kde se lidem dostane pomoci a léčení, i její puť za životní láskou – řeckým lékařem Andreasem – vrcholí v Římě za vlády císaře Claudia.

Příběh začíná v Sýrii, kde se jedné noci Selené narodí. Její rodiče jsou uprchlíci, a proto se musejí neustále skrývat, aby je nenašli. Velice jim v tom pomůže žena, která je léčitelka a jmenuje se Mera, s jejíž pomocí se děvčátko, pozdější poutnice a léčitelka Selené narodí. Jenže dojde k přestřelce, při níž matku se Seleniným bratříčkem odvlečou neznámo kam. Táta obou dětí, který se do poslední chvíle radoval z přírůstk…