Přeskočit na hlavní obsah

Milý Johne - Nicholas Sparks

Autor: Nicholas Sparks
Originál: Dear John, 2007, Sonny Connect
V ČR: 2010, Ikar, Hana Krejčí
Počet stran: 268

Anotace:  John Tyree se stane vojákem, aniž by věděl, co všechno to obnáší. O týdenní dovolence se osudově zamiluje do Savannah, křehké a laskavé dívky. Jejich lásku ale podrobí tvrdé zkoušce 11. září, protože John musí do války. Dokáže láska překonat stesk a odloučení, ale i hlubší rozpory mezi milenci?

Jednou z hlavních postav je John Tyree, který si se svým otcem neužil tolik, jako ostatní vrstevníci. Otec je nemluva, který se zajímá a sbírá mince a je ochoten dát klidně všechny (nebo většinu) peněz na to, aby jich získal co nejvíce. Občas sice k synovi prohodí nějakou otázku, ale je spíše zdvořilostní.
John se po střední škole, kterou ne příliš slavně díky malé motivaci a nedostatečné podpoře dokončil, rozmýšlí, co dál, a popravdě se mu do nějakého přemýšlení vůbec nechce.
Nakonec se po několika dnech, možná měsících nic nedělání rozhodne, že se stane vojákem. S otcem o má doma pořád stejně, a tak jak se rozmyslel, tak také udělal.
John v armádě úplně přehodnotí svůj dosavadní pohled na svět a hlavně už není protivným sucharem, který má vztek na svého otce, neumí si přiznat chybu a jen sedí u televize a tloustne, nýbrž sympatickým mladým mužem s hezky vypracovanou postavou.
Na dovolenku odjíždí domů, do města, kde prožil celý svůj život a na pláži potkává mladou, též velmi sympatickou Savannah, které spadne do vody kabelka a John kabelku vytáhne a vrátí ji zpět majitelce. Od té doby se z Johna a Savannah stávají přátelé a jejich přátelství postupně přerůstá v lásku. Pak přijde osudový den - 11. září a nabízí se zde otázka - vydrží jejich láska i přes neshody, které měli těsně před Johnovým odjezdem?

Nicholas Sparks je jedním z neúspěšnějších amerických spisovatelů současnosti, jeho knihy se pravidelně umisťují na prvních místech žebříčků bestsellerů.
Jsou překládány do více než třiceti pěti jazyků po celém světě a podle několika z nich byly natočeny i celovečerní filmy.
 Kromě dnes již legendárního Zápisníku jedné lásky v nakladatelství Euromedia - Ikar vyšly romány Útěk do samoty, Svatba, Noci v Rodanthe, Talisman, Poslední píseň, To nejlepší z nás (Co s láskou), Bezpečný přístav, Nejdelší jízda nebo Vzkaz v láhvi.
Nicholas Sparks žije se svou rodinou v Severní Karolíně, do níž také zasazuje děj většiny svých příběhů.

Tato kniha se  pro mě stala nezapomenutelným zážitkem. Tohle byla třetí kniha, kterou jsem od autora četla a popravdě líbila se mi zatím nejvíc. To, s jakou romantikou dokázal napsat dopisy, které Savannah Johnovi posílala, bylo prostě něco neskutečného.
Filmové zpracování jsem zatím neviděla, ale určitě se něj ráda podívám, abych měla srovnání. Uvažuju o tom, že bych udělala nový štítek s názvem "Film podle knihy" nebo něco takového, aby jste měli srovnání a věděli, jak se mi filmové zpracování líbilo a co na něj říkám.
  Konec knihy byl hrozně smutný a myslím, že takový konec si John nezasloužil. Po dlouhé době mě kniha zase rozbrečela, což se mi nestalo od doby, kdy jsem četla Alianci.
Tato kniha rozhodně není dobrá, pokud jste sami doma a je vám smutno tak, jako se to stalo mě, protože vás děj ještě více rozesmutní a roztrhá vaše srdce na malinkaté kousíčky.
Pokud jde o Johnova otce, tak mi nepřipadal zase až tak hrozný, prostě měl jen zdravotní problémy, které mu možná trochu zasahovali do psychiky.
Tohle byla rozhodně jedna z nejsmutnějších knih od Sparse, přirovnala bych ji ke knize "To nejlepší z nás", kterou také můžete znát pod názvem "Co s láskou."

                                              Výsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičkyVýsledek obrázku pro hvězdičky

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Sto jmen - Cecelia Ahernová

Autorka: Cecelia Ahernová
Originál: One Hundred Names, Harper CollinsPublishers, Londýn, 2011
V ČR: Ludmila Havlíková a Tomáš Havlík, BB art, Praha 3, 2013
Počet stran: 320

Sto jmen, sto lidí, sto osudů...
Novinářka Kitty Loganová se ujímá tajuplného dědictví - jediného listu papíru se seznamem stovky lidí, který je klíček k nevšednímu příběhu.

Novinářka Kitty Loganová přišla o práci v televizi po odvysílání reportáže, v níž na základě křivého svědectví obvinila bezúhonného učitele, že zneužil studentku a přivedl ji do jiného stavu. Nemůže si být jistá ani svým hlavním zaměstnáním redakci časopisu Etcetera, který donedávna řídila její přítelkyně a rádkyně Constance, ale právě v době Kittyina skandálu podlehla rakovině. Nešťastná mladá žena, od níž se  po aféře   odstěhoval přítel a rozkmotřil se s ní i dlouholetý kamarád, se teď upíná k jedinému cíli. Chce splnit poslední přání své zemřelé zaměstnavatelky a napsat v jejím zastoupení příběh , který si Constance vysnila, ale nikdy ho nevtěl…

A mám hotovo!!!

S radostí vám oznamuji, že mám hotovo! Respektive DOPSÁNO. Knihu jsem pojmenovala "Martinova nadvláda," protože právě tato dvě slova jsou nejdůležitějším mezníkem v knize. Příběh jsem dopsala dne 27.10.2016 v přibližně 23:00, trval mi napsat rok. S věnováním, citátem, názvem a poděkováním má 330 stran. Doufám, že se vám bude líbit... :)

Plamen duše - Barbara Woodová

Autorka: Barbara Woodová
Originál: Soulflame, 1986
V ČR: Jiří Durman, Alpress, Klokan, Frýdek - Místek, 2002
(3. dotisk 1.vydání)
Počet stran: 408

Anotace: Krásná léčitelka Selené jde za svým osudem do starověkého Babylónu, Jeruzaléma a Alexandrie, do tajemného pouštního města Magny s němými otroky i do exotického paláce radostí v Persii. Poznává učení bohyně Isis, dávná zaříkávání beduínů, pavilon hindských lékařů. Její sen o místě, kde se lidem dostane pomoci a léčení, i její puť za životní láskou – řeckým lékařem Andreasem – vrcholí v Římě za vlády císaře Claudia.

Příběh začíná v Sýrii, kde se jedné noci Selené narodí. Její rodiče jsou uprchlíci, a proto se musejí neustále skrývat, aby je nenašli. Velice jim v tom pomůže žena, která je léčitelka a jmenuje se Mera, s jejíž pomocí se děvčátko, pozdější poutnice a léčitelka Selené narodí. Jenže dojde k přestřelce, při níž matku se Seleniným bratříčkem odvlečou neznámo kam. Táta obou dětí, který se do poslední chvíle radoval z přírůstk…